Πανελλήνιοι Μαθητικοί Καλλιτεχνικοί αγώνες 2004
Μουσικής και χορού

Παιδαγωγική ομάδα

Ελευθερίου Παναγιώτης.

Κουγιουμτζής Κώστας, Παρκοσίδου Ρένα, Μίγγου Ειρήνη, Χατζηκωνσταντινίδου Ιωάννα.

1. Ο μαθητής της Γ΄ τάξης του Τομέα Κατασκευών Κουγιουμτζής Κώστας, συμμετείχε στο διαγωνισμό  Μουσικής (τομέας Ελληνικό Τραγούδι) των περιφερειακών αγώνων της Δ/νσης Δυτικής Θεσ/νίκης και τιμήθηκε με το δεύτερο βραβείο.

2. Η ομάδα σύγχρονου χορού του 1ου Τ.Ε.Ε. ΕΥΟΣΜΟΥ, αποτελούμενη από τις  μαθήτριες της Β΄ τάξης του τμήματος Βοηθών Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας, σε συνεργασία με την αντίστοιχη του Διαπολιτισμικού Γυμνασίου Ευόσμου, συμμετείχε στο διαγωνισμό σύγχρονου χορού, όπου κατέκτησε το 1ο βραβείο περιφερειακών αγώνων Δ/νσης Δυτικής Θεσ/νίκης,

3. Η παραπάνω ομάδα στη συνέχεια τιμήθηκε με Πανελλήνιο Έπαινο στους τελικούς αγώνες μοντέρνου χορού στην Αθήνα τον Φεβρουάριο του 2004.

Η χαρά είναι πολύ μικρή λέξη για να χωρέσει αυτό που νιώσαμε. Προετοιμαστήκαμε όσο το δυνατόν καλύτερα για τους αγώνες μέσα σε λίγο χρόνο, μάθαμε στο σχολείο μας πράγματα καινούργια και όμορφα για μας. Δυσκολευτήκαμε αρκετές φορές, γιατί ο χορός δεν είναι εύκολη υπόθεση. Ωστόσο πιστεύουμε ότι τα καταφέραμε, γιατί δουλέψαμε με πνεύμα ομαδικό, μεράκι και αγάπη. Καταλάβαμε ότι ο χορός απαιτεί σώμα, πνεύμα και ψυχή και προσπαθήσαμε να τα δώσουμε όλα...