Συντονιστής Καθηγητής

Αναστασία Χριστοφορίδου

Μοντάζ

Αναστασία Χριστοφορίδου

Καραλαζαρίδης Παύλος, Τριανταφυλλίδης Δημήτρης, Κομνηνού Μαρία, Δοβλέτογλου Αβραάμ, Μπαγντασαριάν Γιώργος, Γραμματικούδης Γιώργος, Χανλαρίδης  Δημήτρης, Ασλανίδου Μαρία, Μπίου Μαρία , Τερζοπούλου Ευαγγελία, Καριεντίδης Χάρης, Προκοπίδου Βάλια, Σακκά Ελένη, Παπαδοπούλου Χριστίνα, Κουγιουμτζής Κώστας, Κοσμάς Γιώργος.

9 μαθητές και 7 μαθήτριες της Α΄ Τάξης με τον συντονιστή καθηγητή, συμμετείχαν στο 4ο Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών, στα πλαίσια του Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Πάμε σινεμά;».
Αφού πρώτα παρακολούθησαν ένα σύντομο μάθημα πάνω στην τέχνη του κινηματογράφου, στη συνέχεια με την συνεργασία της σκηνοθέτιδας  Αναστασίας Χριστοφορίδου, γύρισαν τη φαρσοκωμωδία μικρού μήκους με τίτλο  «Η Γκαντεμιά του Σκηνοθέτη»

Η υπόθεση της ταινίας

Ένας φιλόδοξος σκηνοθέτης έχει αναλάβει τα γυρίσματα μιας αισθηματικής ταινίας. Με όρεξη και κέφι ρίχνεται με τα μούτρα στη δουλειά. Τα φιλόδοξα του σχέδια, όμως θα ανατραπούν από το πρώτο κιόλας γύρισμα. Μια σειρά από απρόοπτα γεγονότα θα εκνευρίσουν τον παραγωγό και η ταινία θα διακοπεί.

Η απονομή βραβείων

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στην τελετή απονομής βραβείων του προγράμματος, που πραγματοποιήθηκε στον κινηματογράφο Ολύμπιον, την Κυριακή 25 Απριλίου 2004.

Αφίσα εκδήλωσης (αριστερά)