ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ

Γεωργία Κοκκώνη

Τομέας Υγείας Πρόνοιας-Β.Ι.Β.Ε.

(Γ΄τάξη):Κουμλή Εύη

(Β΄τάξη):Αλιόγκα Μάγδα, Βουγιούκα Κατερίνα,Γούλιου Φανή, Ευστρατιάδου Κυριακή, Ισαακίδου Άννα,Καρατζά Βαρβάρα,Καρυπίδου Ιωάννα, Ντότση Άννα,Σωτηρίου Φανή,Τσεπραηλίδου Μαρία, Χολίδου Άννα, Χριστινίδου Εύη.

(Α΄τάξη): Βαρσάνη Φρόσω,Βούλτσου Ευδοκία,Γκέκας Δημήτρης,Κουμλή Γεωργία,Μόσχος Πυράκης, Παγώνη Νατάσα,Παρκοσίδου Ρένα, Παυλίδης Σωκράτης,Τάντση Σοφία, Τσιμπίνη Αθηνά,Χαριζάνη Μάγδα

Κατά το σχολικό έτος 2002-2003,το  1ο Τ.Ε.Ε. Ευόσμου συμμετείχε ως συντονιστικό σχολείο σε πρόγραμμα Ενίσχυσης Πρωτοβουλιών σε θέματα ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ, σε μια κοινή προσπάθεια με το 1ο Γυμνάσιο Συκεών ,4ο Γυμνάσιο Συκεών ,4ο Γυμνάσιο Νεάπολης, 2ο Τ.Ε.Ε Σταυρούπολης και το 2ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου , με θέμα:

«ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ-ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ-ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ»

Κεντρικός στόχος του προγράμματος είναι η κατανόηση της έννοιας του εθελοντισμού, η  ευαισθητοποίηση των μαθητών στην προσφορά εθελοντικής εργασίας, η ενημέρωσή τους  σε θέματα σχετικά με καταστροφές και πολιτική προστασία (σεισμοί, πυρκαγιές, πλημμύρες, ακραία καιρικά φαινόμενα, τεχνικές διάσωσης) από εξειδικευμένους επιστήμονες, καθώς και η απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων σε βασικές Πρώτες  Βοήθειες(Καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση, Θέση ανάνηψης, αντιμετώπιση αιμορραγιών, τραυμάτων εγκαυμάτων).

Για τη διάδοση των αποτελεσμάτων :

*       Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στο πολιτιστικό κέντρο του Δήμου Ευόσμου στις 29-9-2003, με τη συμμετοχή όλων των σχολείων

*  Κατασκευάστηκε αφίσα και αφισοκολλήθηκε σε όλα τα συμμετέχοντα σχολεία

*  Δημιουργήθηκε έντυπο το οποίο διατέθηκε σε όλα τα σχολεία της Β/μιας εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης(Γυμνάσια , Λύκεια, Τ.Ε.Ε.)

Πιστεύουμε ότι δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές για :

1.      άμεση και έγκυρη ενημέρωση

2.    επαφή με την κοινωνική πραγματικότητα

3.    απόκτηση νέων ερεθισμάτων και θετικών επιρροών

4.    αλληλεπίδραση

5.    απόκτηση δεξιοτήτων

6.    ανάπτυξη υγιούς συμπεριφοράς σε κοινωνικά ζητήματα

7.    ενίσχυση της προσωπικότητάς τους

Έτσι το σχολείο ,εκτός από τον παιδαγωγικό ρόλο, ανέλαβε και έναν πρωταρχικό ρόλο ενημέρωσης σε θέματα πρόληψης, κοινωνικής ευαισθησίας και προαγωγής της ψυχικής και σωματικής υγείας  του ατόμου .

( Για να "βγει" στο Internet η παρουσίαση του παραπάνω προγράμματος υπέστη κάποιες τροποποιήσεις έτσι ώστε να ελαττωθεί το μέγεθός της.

Συγκεκριμένα οι εικόνες είναι σε μορφή JPEG και μικρότερου μεγέθους από τις αρχικές.

Τα video είναι μικρότερα σε διαστάσεις από τα αρχικά και επιπλέον από το 2ο video που αναφέρεται στην πυρκαγιά κρατήθηκε μόνο το πρώτο μισό του αρχικού.

Τέλος για την συμπίεση των video, χρησιμοποιήθηκε το Microsoft MPEG-4 Video Codec V2.)

Κατεβάστε εδώ την Παρουσίαση (4,2 MB)