Αγωγή Υγείας

Σεξουαλική Αγωγή

Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα

Παιδαγωγική ομάδα

Μαραγκουδάκης Νικηφόρος ΠΕ1204 Μηχανολόγος-Μηχανικός (Διευθυντής)

Κοκκώνη Γεωργία ΤΕ0129 Ιατρικών Εργαστηρίων

Σισμανίδου Ραϊσα

Χεκείμογλου Γεωργία

Σοστάκοβα Ναταλία

Κατά το σχολικό έτος 2004-2005 το τρίτο τμήμα της πρώτης τάξης του τομέα Υγείας-Πρόνοιας του σχολείου μας, ασχολήθηκε με το πρόγραμμα «ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ -ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ», στο πλαίσιο του μαθήματος Αγωγής Υγείας της Α΄ τάξης του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας.

Επίσκεψη στο Κ.Ε.Ε.Λ

Α. Κεντρικός στόχος του προγράμματος:

είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών και των μαθητριών σε θέματα που αφορούν στη σεξουαλική αγωγή, και την ενημέρωσή τους για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, το AIDS, την ηπατίτιδα, την υγιεινή του σώματος, το γεννητικό σύστημα του άντρα και της γυναίκας, την έμμηνο ρύση, τις διαταραχές του εμμηνορρυσιακού κύκλου, την εγκυμοσύνη και την πρώτη μαιευτική επίσκεψη.

Β. Για την επίτευξη των στόχων χρησιμοποιήθηκαν οι παρακάτω  εκπαιδευτικές μέθοδοι:

• Καταιγισμός ιδεών(Brainstorming)

• Ελεύθερος συνειρμός

• Παίξιμο ρόλων

• Εργασία σε μικρές ομάδες

• Ομαδική συζήτηση στη μεγάλη ομάδα

• Ομαδικές εργασίες

• Εκπαιδευτικές επισκέψεις

• Προβολή βιντεοταινιών και cd-rom με κατάλληλη θεματολογία

Εργασίες των μαθητών κατά την επίσκεψη στο Κ.Ε.Ε.Λ

Γ. Ενημερωτικές εκδηλώσεις - Εκπαιδευτικές επισκέψεις:

• Συνεργασία με το γραφείο Α/Υ της Δ/νσης  β/θμιας εκπ-σης δυτ.Θες/νικης.

• Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Ε.Ε.Λ.

• Παρακολούθηση της ενημερωτικής εισήγησης της κ. Τσεμπέρη Καλλιόπης, συμβούλου Οικογενειακού Προγραμματισμού.

• Συμμετοχή στο μάθημα ζωής της action aid Hellas με αποστολή άρθρου για την παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS.

• Παρουσίαση του προγράμματος στο 1ο Τ.Ε.Ε. Καβάλας.

• Παρουσίαση του προγράμματος στην εκδήλωση παρουσίασης του προγράμματος ενίσχυσης πρωτοβουλιών με θέμα «ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ-ΔΙΑΦΥΛΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ

Δ. Διάχυση αποτελεσμάτων:

Για τη διάχυση των αποτελεσμάτων κατασκευάσθηκε αφίσα, δημιουργήθηκε λεξικό όρων που αφορούν τη σεξουαλική αγωγή και έντυπο με τις εργασίες των μαθητών και των μαθητριών.
Τέλος δημιουργήθηκε τεστ με ερωτήσεις για θέματα σεξουαλικής αγωγής και φυλλάδιο με τις σωστές απαντήσεις για τον έλεγχο των γνώσεων.

Οι φωτογραφίες είναι από την εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Ε.Ε.Λ (Κέντρο Οικογενειακού προγραμματισμού), όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες  ενημερώθηκαν για το A.I.D.S, τα άλλα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα, καθώς και για τους τρόπους προφύλαξης από αυτά.