Υπεύθυνοι καθηγητές

Ζοπόγλου Αγάπη ΠΕ18 Τεχνολόγος Ιατρικών Εργαστηρίων.

Αμασιάδης Θεόδωρος ΠΕ19 Πληροφορική.

Δαβόρα Ευμορφία (Αυπ1)

Μαρτίνη Κατερίνα (Αυπ2)

Τερζοπούλου Ευαγγελία (Βν)

Χανλαρίδης Δημήτρης (Βν)

Α. Γενικός σκοπός:

Προετοιμασία του μαθητή για ενεργή συμμετοχή του στον τομέα εξεύρεσης εργασίας.

Β. Στόχοι που επιτεύχθηκαν:

• Ενεργή συμμετοχή στη διεκδίκηση θέσεων εργασίας.

• Δημιουργία προσωπικού φακέλου.

• Γνωριμία με φορείς που θα τους βοηθήσουν.

Γ. Τελικά Προϊόντα:

• Ατομικός Φάκελος.

• Έντυπο με οδηγίες.

• CD με οδηγίες.

Δ. Εκπαιδευτικές επισκέψεις και εκδρομές (Ημερομηνία, χώρος επίσκεψης, τηλέφωνο):

Εκδρομή στη  Δράμα  στις 12/04/05

Ε. Παρουσίαση προγράμματος σχολείο:

Δεν πραγματοποιήθηκε διότι το σχολείο εκείνη την περίοδο είχε πολλές εκδηλώσεις.

ΣΤ. Αξιολόγηση – Απόψεις των συμμετεχόντων μαθητών/ τριων:

Οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον και παρακολούθησαν το πρόγραμμα γιατί είναι προβληματισμένοι για τον τρόπο εύρεσης εργασίας. Γνώρισαν τους τρόπους, και δημιούργησαν τον δικό τους φάκελο.

Ζ.  Πορεία Προγράμματος:

Στις πρώτες συναντήσεις με την ομάδα αναλύσαμε τους στόχους του προγράμματος και εξηγήσαμε τι σημαίνει το θέμα και οργανώσαμε την δουλειά μας.

Αποφασίσαμε να διαπραγματευτούμε τις ενότητες: α) Βιογραφικό σημείωμα, β) Συστατική επιστολή, γ) Συνοδευτική επιστολή, δ) Προσωπική συνέντευξη, ε) Αίτηση, στ) Μικρές αγγελίες, ζ) Διάφοροι φορείς (άλλοι τρόποι).

Αναλύσαμε το Βιογραφικό σημείωμα, την συνοδευτική επιστολή, την συνέντευξη, την αίτηση, την συστατική επιστολή,  τις μικρές αγγελίες και τους άλλους τρόπους, Οι μαθητές   ετοίμασαν το βιογραφικό τους σημείωμα και την συνοδευτική επιστολή, τις αιτήσεις τους για διάφορες περιπτώσεις, την αγγελία ζήτησης εργασίας και μελετήσανε τις αγγελίες προσφοράς εργασίας. Επίσης πήραν μέρος σε προσωπική συνέντευξη μέσα στην τάξη.

Κατεβάστε το έντυπο που παρήχθη (σε μορφή PDF - 2,18MB)