ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ

«Ασφάλεια στα ιατρικά εργαστήρια – πρώτες βοήθειες»

Παιδαγωγική ομάδα

Γεωργία Κοκκώνη

ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ-ΜΠΑΡΤΖΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ- ΚΟΥΜΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΠΑΡΚΟΣΙΔΟΥ ΡΕΝΑ- ΤΡΙΒΟΛΑ ΕΦΗ- ΤΣΙΑΝΤΖΗ ΓΕΩΡΓΙΑ

Η καθημερινή άσκηση των μαθητριών στα ιατρικά εργαστήρια, η έλλειψη γνώσεων , η απροσεξία των νέων, η υποτίμηση του κινδύνου, η έντονη τάση των εφήβων να δοκιμάζουν τα όριά τους είναι μερικοί από τους λόγους που οδήγησαν την ομάδα στην επιλογή του θέματος. Το θέμα χωρίστηκε σε υποθέματα. Οι μαθήτριες έγραψαν εργασίες για τα αίτια και τα είδη των κινδύνων, τους τρόπους πρόληψης ατυχημάτων καθώς  και για την αντιμετώπιση των τραυμάτων, εγκαυμάτων, κακώσεων και δηλητηριάσεων.

Στόχοι

*         Να αναγνωρίζουν οι μαθήτριες τους κινδύνους που παραμονεύουν στα ιατρικά εργαστήρια.

*         Να αποφεύγουν τους κινδύνους και να προλαμβάνουν τα ατυχήματα.

*         Να είναι σε θέση να παρέχουν πρώτες βοήθειες σε εγκαύματα, ηλεκτροπληξία, τραύματα, κακώσεις, δηλητηριάσεις.

Μεθοδολογία

Ως μεθοδολογία χρησιμοποιήσαμε :

*         Τον καταιγισμό ιδεών για τον εντοπισμό και την καταγραφή των κινδύνων.

*         Το παίξιμο ρόλων για την πρόληψη των ατυχημάτων.

*         Τον ελεύθερο συνειρμό για την αντιμετώπιση των ατυχημάτων.

*         Τα σενάρια και τη χρήση CD για την εκμάθηση και παροχή πρώτων βοηθειών.

*         Τις ομαδικές εργασίες για την καταγραφή των επικίνδυνων σημείων του εργαστηρίου.

*         Την ομαδική συζήτηση για την ταξινόμηση και αξιολόγηση του υλικού.

Για τη διάδοση των αποτελεσμάτων

*         Κατασκευάσαμε 3 αφίσες σε μέγεθος Α4 και τις πλαστικοποιήσαμε.(Κατεβάστε τες εδώ).

*         Συμμετείχαμε στην Κεντρική εκδήλωση της ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ.

*         Μοιράσαμε φυλλάδια με υλικό από το πρόγραμμά μας.