Παρεμβατικά Προγράμματα για την προώθηση της ισότητας των δύο φύλων (ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ)

Παιδαγωγική
ομάδα

ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΟΚΚΩΝΗ

ΕΛΕΝΗ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ

Συμμετέχοντες
μαθητές

A. ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ B΄ ΚΥΚΛΟΥ B. ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ

ΑΔΑΜ  ΧΡΥΣΑΝΘΗ, ΑΙΒΑΖΙΔΟΥ ΑΝΝΑ, ΑΛΙΟΓΚΑ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ, ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΓΟΥΛΙΟΥ ΦΑΝΗ, ΕΡΓΙΣΙΔΟΥ ΒΕΡΟΝΙΚΑ, ΕΥΣΤΡΑΤΙΑΔΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ, ΙΣΑΑΚΙΔΟΥ ΑΝΝΑ, ΚΑΡΑΤΖΑ ΒΑΡΒΑΡΑ, ΚΑΡΥΠΙΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ, ΚΑΣΙΜΙΔΗ ΕΛΕΝΗ, ΚΥΡΙΑΖΗ ΚΥΡΙΑΚΗ, ΚΥΡΠΙΤΖΗ ΝΤΑΝΙΕΛΑ, ΝΤΟΤΣΗ ΑΝΝΑ, ΟΒΑΝΝΙΣΙΑΝ ΤΑΤΕΒΙΚ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΠΑΥΛΙΔΟΥ ΟΛΓΑ, ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗ ΕΛΕΟΝΟΡΑ, ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΦΑΝΗ, ΤΣΕΠΡΑΗΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ, ΤΣΙΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ, ΧΟΛΙΔΟΥ ΑΝΝΑ, ΧΡΙΣΤΙΝΙΔΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ.

B. ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ Β΄ ΚΥΚΛΟΥ ΒΟΗΘΩΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ

ΑΓΡΟΦΥΛΑΚΑ ΕΥΓΕΝΙΑ, ΓΚΙΟΥΛΕΜΕ ΑΝΝΑ, ΖΓΑΛΟΥ ΣΟΦΙΑ, ΖΟΥΤΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ, ΗΛΙΑΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, ΚΑΛΑΙΤΖΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ, ΚΑΡΑΒΑΝΑ ΣΜΑΡΩ, ΜΑΚΑΒΟΥ ΑΝΝΕΤΑ, ΜΑΣΤΑΚΑ ΕΛΕΝΗ, ΜΑΥΡΟΜΑΤΗ ΘΕΑΝΩ, ΜΟΥΡΑΤΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ, ΟΡΓΙΑΝΕΛΗ ΕΛΠΙΝΙΚΗ, ΠΕΤΡΙΔΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ, ΣΑΒΒΙΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ, ΣΕΜΕΡΤΖΙΔΟΥ ΑΓΑΠΗ, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΡΒΑΡΑ, ΤΣΑΜΤΣΙΔΟΥ  ΧΡΥΣΟΥΛΑ, ΤΣΙΟΥΤΑΝΗ ΣΟΦΙΑ, ΦΛΩΡΟΜΟΣΧΟΠΟΥΛΟΥ  ΚΟΝΔΥΛΕΝΙΑ, ΧΑΛΚΙΑ ΑΚΡΙΒΗ.

Το σχολείο μας συμμετείχε σε σύμπραξη με Θέμα:
« ΦΥΛΟ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΖΩΗ».

Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε από το ΚΕΘΙ
(ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΕΥΝΩΝ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΙΣΟΤΗΤΑΣ).

Χρησιμοποιήσαμε  ως ομάδα – στόχο για την παρέμβαση, έφηβες της τελευταίας τάξης της δευτεροβάθμιας τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης, και προσπαθήσαμε να προσεγγίσουμε  τον κινηματογράφο ως μια μορφή τέχνης που παράγει πρότυπα.

Ως μεθοδολογία  χρησιμοποιήσαμε το παίξιμο ρόλων, τον καταιγισμό ιδεών, τον ελεύθερο συνειρμό, την εργασία σε ομάδες, τις εκπαιδευτικές επισκέψεις, τη συλλογή υλικού από εφημερίδες και περιοδικά, τη συμπλήρωση ερωτηματολογίων, τη συζήτηση και ανάλυση άρθρων, τη συλλογή ιστορικών στοιχείων.

Αναπτύξαμε παρεμβατικές δραστηριότητες εντός και εκτός ωρολογίου προγράμματος, αναλύοντας το θέμα της δημιουργίας αντρικών και γυναικείων προτύπων, μέσα από τον κινηματογράφο.

Επισκεφτήκαμε ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ στην γκαλερί Καλφαγιάν αφιερωμένη στη γυναίκα, την ΕΡΓΑΝΗ, το ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ και το ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.

Παρακολουθήσαμε την κινηματογραφική ταινία "ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ"

Ανακαλύψαμε ότι τα πρότυπα των ανδρών και των γυναικών που παρουσιάζονται, είναι επηρεασμένα από τη δομή της πατριαρχικής κοινωνίας και τη διαφορά της εκπαίδευσης των δύο φύλων.

Καταλήξαμε στο παρακάτω συμπέρασμα:

Αν  στόχος μας είναι να πετύχουμε στην καριέρα  ή  στη ζωή μας, σημασία έχει να επιλέξουμε συνειδητά και προσεκτικά τα παρόντα και τα μελλοντικά πρότυπα, επιλέγοντας επιθυμητούς τρόπους συμπεριφοράς μέσα από τα κανάλια της επικοινωνίας, της τέχνης, της οικογένειας, της εκπαίδευσης. Σημασία έχει πώς θα μπορέσουμε να διδάξουμε τους έφηβους  να επιλέγουν τα πρότυπα. Να επιλέγουν δηλαδή ένα πρόσωπο ή μια κατάσταση και να τα χρησιμοποιούν ως παράδειγμα, άλλοτε προς μίμηση και άλλοτε προς αποφυγή.

Για τη διάδοση των αποτελεσμάτων:

*         Κατασκευάσαμε αφίσα μεγέθους Α3 και αφίσα σε μέγεθος Α4 πλαστικοποιημένη (αριστερά).

*         Κατασκευάσαμε άλμπουμ εικόνων και άρθρων από περιοδικά  με αντρικά και γυναικεία πρότυπα από τον κινηματογράφο (κατεβάστε το εδώ).

*         Κατασκευάσαμε έγχρωμα έντυπα με άρθρα και φωτογραφίες.

*         Συμμετείχαμε στη ημερίδα της σύμπραξης, με προσκεκλημένη ομιλήτρια από το Μουσείο του κινηματογράφου.

*         Συμμετείχαμε στη δημιουργία κοινού εντύπου, αυτοκόλλητων σημάτων, αφίσας και εφαρμογής (με το πρόγραμμα πολυμέσων Toolbook) με τα υπόλοιπα σχολεία της σύμπραξης.

Κατεβάστε εδώ το έντυπο "Φύλο και Δημόσια Ζωή" (μορφή PDF - 4,18MB).