Υπεύθυνοι καθηγητές

Ζοπόγλου Αγάπη ΠΕ18 Τεχνολόγος Ιατρικών Εργαστηρίων.

Ιγνατιάδης Θεοφύλακτος ΠΕ19 Πληροφορικής.

(των τμημάτων
Ββιβε, Γβρεφη, Βν)

Θαμνίδου Ελένη

Πετρίδου Μαριλένα

Κομνηνού Μαρία

Πολιτοπούλου Μελπομένη

Μπίου Μαρία

Χαραλαμπίδου Ελένη

Παγώνη Αναστασία

Α. Γενικός σκοπός:

Δημιουργία τράπεζας αποφοίτων του τομέα Υγείας και Πρόνοιας του 1ου ΤΕΕ Ευόσμου.
Η προσπάθεια του σχολείου να συνδέσει την εκπαίδευση με την αγορά εργασίας, η πρόσβαση των εκπαιδευτικών στην αγορά εργασίας, ήταν τα αίτια που επιλέγει το συγκεκριμένο πρόγραμμα με σκοπό να βοηθήσει τους απόφοιτους του στην εύρεση εργασίας.

Β. Στόχοι που επιτεύχθηκαν:

• Ενεργή συμμετοχή των παιδιών σε θέματα  εργασιακού περιβάλλοντος.

• Κατάλογος των αποφοίτων.

• Αξιολόγηση των προσόντων τους.

• Καταγεγραμμένη εικόνα της αγοράς εργασίας του τομέα υγείας.

Γ. Τελικά Προϊόντα:

• Έντυπο - κατάλογος.

• Ηλεκτρονικός κατάλογος

Δ. Εκπαιδευτικές επισκέψεις και εκδρομές (Ημερομηνία, χώρος επίσκεψης, τηλέφωνο):

Εκδρομή στη  Δράμα  στις 12/04/05.

Ε. Παρουσίαση προγράμματος σχολείο:

Δεν πραγματοποιήθηκε διότι το σχολείο εκείνη την περίοδο είχε πολλές εκδηλώσεις.

ΣΤ. Αξιολόγηση – Απόψεις των συμμετεχόντων μαθητών/ τριων:

Οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον και παρακολούθησαν το πρόγραμμα γιατί είναι προβληματισμένοι για τον τρόπο εύρεσης εργασίας. Κατέγραψαν  το δυναμικό των αποφοίτων και γνώρισαν την εικόνα της αγοράς  εργασίας, και της επαγγελματικής αποκατάστασης  των αποφοίτων του τομέα υγείας.

Ζ.  Πορεία Προγράμματος:

Οι πρώτες συναντήσεις διατέθηκαν στο να γίνουν κατανοητοί οι στόχοι του προγράμματος και στην οργάνωση του τρόπου διαπραγμάτευσης του θέματος.

Χωρίστηκαν σε ομάδες και ανατέθηκε σε κάθε ομάδα να καταγράψει από τα αρχεία του σχολείου, τους αποφοίτους του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας από το 1999 έως και σήμερα. Καταγράψαμε τους αποφοίτους της ειδικότητα Ββιβε, Βρεφοκόμων και  των  Νοσηλευτών.

Συντάξαμε το ερωτηματολόγιο το οποίο απαντήθηκε από τους αποφοίτους, με προσωπική συνέντευξη από τους μαθητές.

Οι μαθητές επεξεργάστηκαν τα ερωτηματολόγια στατιστικά με το πρόγραμμα Excel.

Κατεβάστε το ερωτηματολόγιο, τα συμπεράσματα που προέκυψαν από αυτό, κατάλογο των αποφοίτων καθώς και άλλα αρχεία (σε μορφή WORD, EXCEL, POWERPOINT - 117KB).